Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací
0

Poptávka / Objednávka

Váš košík je prázdný

Správný název Jäklu


Správný název Jäklu

Dnes již volně užívaný výraz těch, kteří pracují s hutním materiálem. Ale kde se vzalo slovo Jäkl a jeho správně psaná počeštěná verze jekl?

Jäkl či dle profesního výrazu nazýván jekl, je název pro železo, které je tvarované do čtvercového nebo obdélníkového profilu a také je názvem pro další uzavřené či otevřené kovové profily. Ve výkladových slovnících českého jazyka není toto slovo nikde uvedeno, jelikož jde o výraz úzce spjatý s technickým vyjadřováním. Kde se tedy vzalo?

Existuje řada hypotéz a vysvětlení. Jedna z nich tvrdí, že je slovo převzaté z německého Eckel. Toto slovo moderní německý jazyk nezná, avšak objevuje se v historických nářečích a jeho význam znamená ocel. Slov převzatých z německého jazyka je sice opravdu mnoho, ale zrovna toto mezi ně nepatří. Mezi německým Eckel a českým jekl je 100 letá propast. Proto je pravdivá spíše hypotéza, která tvrdí, že název pro tento druh výrobku vznikl, jak to tak často bývá, podle příjmení. Toto konkrétní příjmení německého původu je, tudíž naše uši neklamou. Jistý pan Jäkl byl kovář, podle kterého jsou dokonce pojmenovány tzv. Jäklovy profily, vyráběné počátkem 20. století.

Jde tedy o typický příklad toho, když je nějaký výrobek pojmenován po vynálezci či majiteli podniku, který by s daným výrobkem v minulosti nějak spjatý. Správným pravopisným tvarem je tedy Jäkl a přijatelnou pravopisnou podobou potom tvar jekl.